Na 4 dni Barcelona stała się stolicą światowej telekomunikacji. Ponad 109 000 uczestników z ponad 198 krajów miało okazję odwiedzić stoiska prawie 2500 wystawców, uczestniczyć w wielu godzinach wykładów i warsztatów. Brzmi niewiarygodnie? Mobile World Congress to niewątpliwie największe światowe wydarzenie branży telekomunikacyjnej. Rozmiar targów jest wręcz imponujący! To tu pojawiają się nowinki, to tu firmy prezentują swoje pomysły i najnowsze projekty. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli FCA.

Wydarzenie skierowane jest do rynku mobile. Od wielu lat rynek ten dotyczy już nie tylko telefonów komórkowych, ale  także dostępu do Internetu oraz wszelkich rozwiązań i technologii dla sieci radiowych i teletransmisji. Jednym z wiodących tematów konferencji w tym roku był niezwykle gorący trend: technologia 5G i tematy z nią powiązane. Rozwój IoT, AI, Automotive czy medycyny opartej na robotyce będzie możliwy z wykorzystaniem tej technologii. 5G to najważniejszy trend nadchodzących lat. To wręcz rewolucyjna technologia, która z dnia na dzień będzie wchodzić w nasze życie i sprawiać, że codzienne czynności staną się bardziej zautomatyzowane. Możliwości jakie daje korzystanie z 5G są w zasadzie nieograniczone: inteligentne budynki, samochody, rozwój medycyny, inteligentne miasta, przemysł 4.0.

Na targach zostały zaprezentowane pierwsze telefony komórkowe umożliwiające korzystanie z sieci 5G. Zanim jednak wszystkie telefony zostaną dostosowane do , a technologia ta stanie się powszechnie używana, to właśnie wspomniany wyżej Internet rzeczy lub inteligentne miasta/domy/samochody będą korzystać z 5G i to będzie prawdziwa rewolucja. Czy będą tak wielką zmianą jak wynalezienie koła czy maszyny parowej? Nie wiemy, ale na pewno będą kamieniem milowym rozwoju telekomunikacji. Fundamentem technologii 5G na pewno będzie mednium światłowodowe. Dlatego też jako  ekspert w tej dziedzinie jesteśmy gotowi na tę zmianę: rewolucję #smart5G.

Co jeszcze zwróciło naszą uwagę? Bardzo duża ilość robotów. Zarówno takie, które potrafią grać na instrumentach lub tańczyć, wykonują połączenia video, jak i takie, które mają służyć ludziom w codziennym życiu. Kolejnym gorącym trendem tym razem z dziedziny telefonii komórkowych są składane smartphony. Swoje projekty pokazały wszystkie wiodące marki na rynku.

MWC w Barcelonie to w naszym odczuciu wydarzenie, które powinno na stałe zagościć w kalendarzu każdej osoby zainteresowanej branżą mobile. Teraz czas na realizację nowych pomysłów, do których zainspirowała nas ta konferencja.

A do Barcelony wrócimy za rok! Mamy nadzieję, że spotkamy tam wielu innych pasjonatów telekomunikacji także z Polski.