Wenecja Północy, miasto przecięte licznymi kanałami, położone częściowo poniżej poziomu morza. Ważny ośrodek handlowy, przemysłowy, kulturalny i naukowy- Amsterdam. W marcu także światowa stolica internetu szerokopasmowego. Tegoroczna edycja konferencji FTTH Conference miała miejsce właśnie w stolicy Holandii w terminie 12-14 marca. Dla nas, jako firmy, będącej jednym z polskich liderów technologii światłowodowych to wyjątkowo ważne wydarzenie. Jak było? Przeczytajcie!

Tegoroczna edycja cieszyła się ogromną popularnością. Ponad 3000 uczestników z 96 krajów przez 3 dni rozmawiało o najważniejszych trendach na rynku telekomunikacyjnym. 155 prelegentów, ponad 120 firm partnerskich, które podczas wydarzenia prezentowały swoje produkty i rozwiązania. Liczby, które zdecydowanie robią wrażenie pozwalają nam sądzić, że technologia FTTH rozwija się coraz dynamiczniej, a dostęp do szerokopasmowego internetu jest coraz ważniejszy.

Najważniejszym trendem podkreślanym w wielu wykładach i na wielu stoiskach jest technologia 5G. Świat telekomunikacji przygotowuje się do tej rewolucji, liczne testy, próby i pierwsze wdrożenia udowadniają, że stoimy już u progu nowej ery technologicznej. Co ważne, prelegenci wskazywali w jakich obszarach 5G i FTTH będą się uzupełniać. Nowa technologia nie jest traktowana jako konkurencyjna, raczej jako naturalna ewolucja. Już teraz w trakcie planowania sieci warto brać pod uwagę ten trend, ponieważ uwzględnienie późniejszego wykorzystania infrastruktury do 5G może znacząco ograniczyć koszty (zgodnie z wykładem wygłoszonym przez Rafa Meersmana, Comsof CEO, koszy budowy sieci światłowodowej, która już teraz będzie przystosowana do późniejszego wykorzystania w sieci piątej generacji może obniżyć koszy wdrożenia 5G nawet o 65-94% przy jednoczesnym wzroście kosztu budowy teraźniejszej sieci tylko o 1-7%. Oznacza to, że bezwzględny koszt wdrożenia 5G będzie niższy o około 50%. Chcesz wiedzieć więcej o 5G? Zapytaj nas o Smart5G!

Jak co roku zostały rozdane najważniejsze branżowe nagrody. Gratulujemy laureatom FTTH Council Europe Awards 2019: firmie Orange Spain oraz Danie Tobak, dyrektor generalnej firmy Hypertonic. Tegoroczna edycja konferencji miała też pewien element, który mamy nadzieję, stanie się tradycją. Po raz pierwszy wręczono nagrody im. Charlesa Kao, zmarłego w 2018 roku pioniera technologii światłowodowej. Pierwsza prestiżowa nagroda trafiła do CEO brytyjskiej firmy City Fibre, Grega Mescha.

Dla wszystkich tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, a nasze podsumowanie tylko spotęgowało zainteresowanie tematem mamy dobrą wiadomość: duża część wykładów i paneli dyskusyjnych została nagrana i można ją obejrzeć na portalu Youtube.

A już za rok konferencja organizowana jest w Berlinie. Już nie możemy się doczekać!