Systemy i produkty

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferta FCA została podzielona na grupy specjalistycznych rozwiązań do kompleksowej budowy sieci optycznych.

Rozwiązania dla węzłów centralowych operatorów, stacji energetycznych i przemysłu:

 • OptiNode – system okablowania stacyjnego w węzłach centralowych
 • OptiNode Data Center – system do budowy Data Center
 • OptiPlex – system realizujący pasywne zwielokrotnienie falowe
 • xWDM – aktywny system zwielokrotnienia falowego
 • OptiTest – diagnostyka i monitoring sieci optycznych
 • OptiDukt – system duktów kablowych
 • OPGW – system do budowy linii światłowodowych z wykorzystaniem przewodów OPGW

Rozwiązania dla sieci dostępowych i metro:

 • MikroKan – system mikrokanalizacji światłowodowej
 • OptiLine – system do budowy zewnętrznych linii optycznych
 • FibAir – system do budowy sieci podwieszanych w oparciu o kable ADSS
 • FTTA – system dla rozwiązań radiowych
 • OptiHome MDU – system FTTH dla budynków wielokondygnacyjnych
 • OptiHome SDU – system FTTH dla budynków jednorodzinnych
 • xPOn i P2P Active Ethernet – kompleksowe rozwiązanie umożliwiające świadczenie usług abonenckich

Rozwiązania autorskie FCA:

Produkty komplementarne:

Usługi

Dzięki zaawansowanej wiedzy inżynierów technicznych FCA i współpracy z największymi producentami rozwiązań optycznych na świecie, oferta firmy poszerzyła się także o usługi. Zapewniamy klientom wsparcie na etapie planowania i projektowania sieci, paszportyzacji i inwentaryzacji oraz wdrażania systemów aktywnych WDM wraz z utrzymaniem.

Projektowanie
i paszportyzacja sieci

Czytaj więcej

Polska jest obecnie jednym z największych placów budowy sieci szerokopasmowych w Europie. Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do roku 2020 każdy Europejczyk powinien mieć możliwość dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a płynące fundusze UE w obecnej Perspektywie Finansowej (2014-2020) mają to zadanie znacznie ułatwić, dofinansowując projekty zarówno małych, lokalnych operatorów ISP jaki i największych operatorów telekomunikacyjnych i mobilnych w kraju. Nie jest to wyzwanie proste, ponieważ projekty szerokopasmowe należą do jednych z najbardziej skomplikowanych zadań inwestycyjnych, których sukces zależy od sprawnej budowy sieci, optymalizacji procesów na etapie projektowania i późniejszej inwentaryzacji infrastruktury.

Instalacja i uruchomienia urządzeń technologii xWDM

Czytaj więcej

FCA posiada wieloletnie doświadczenie w instalacji i uruchomianiu światłowodowych sieci DWDM. Sekcja instalacyjno-serwisowa składa się wykwalifikowanych inżynierów posiadających duże doświadczenie w instalowaniu, uruchamianiu oraz testowaniu nowoczesnych systemów DWDM w oparciu o technologię ROADM. Zespół ma na swoim koncie wielokrotne wdrożenia systemów z transmisją 100G dla operatorów ogólnopolskich, telewizji kablowych, przedsiębiorstw energetycznych oraz operatorów sieci regionalnych. Sekcja instalacyjno-serwisowa na swoim wyposażeniu posiada analizator widma oraz testery ruchu dla sygnałów od 100M do 100G jak również testery pasywnej infrastruktury światłowodowej takie jak reflektometr czy zestawy mierników mocy i źródeł optycznych.

Pogotowie xWDM

Czytaj więcej

W ramach usługi Pogotowie xWDM FCA umożliwia wypożyczenie sprzętu xWDM dla zapewnienia tymczasowej transmisji danych na odległość do 200km z wykorzystaniem jednej pary lub pojedynczego włókna światłowodowego dostarczonego przez Klienta.

W zależności od potrzeb oraz stopnia znajomości technologii i umiejętności konfiguracji wypożyczanego systemu Klient może dokonać samego wypożyczenia sprzętu bądź też zamówić usługę wraz z kompletnym montażem, uruchomieniem traktu xWDM oraz w razie potrzeby przepięciem usług na nowy trakt xWDM.

Kompleksowe Instalacje Sprzętu Transmisyjnego wraz z adaptacją istniejącej infrastruktury

Czytaj więcej

Realizacja inwestycji zaczyna się od przygotowania projektu, który powinien zostać poprzedzony audytem sieci oraz wizją lokalną. Niejednokrotne wymagana będzie adaptacja pomieszczeń poprzez instalację podłogi technicznej lub duktów kablowych. Często może wyniknąć potrzeba instalacji dodatkowych stojaków lub ODF oraz wykonania łączników światłowodowych.

Wychodząc temu naprzeciw, FCA jako ekspert w dziedzinie światłowodowej oraz największy polski producent i dostawca specjalistycznych systemów optycznych wprowadziła oprócz samych dostaw elementów również usługę kompleksowej instalacji sprzętu transmisyjnego wraz z adaptacją istniejącej infrastruktury.