Rozwiązania dla linii energetycznych OPGW

OPGW (ang. Optical Ground Wire) – są to przewody odgromowe linii energetycznych, stosowane w napowietrznych sieciach o napięciu od 110 kV. Pełnią funkcję ochronną (uziemienia) jak również komunikacyjną. Budowa przewodu OPGW składa się głównie z aluminiowych i metalowych tub, w części których mogą znajdować się włókna światłowodowe.

System OPGW zawiera produkty przeznaczone do budowy linii światłowodowej z wykorzystaniem przewodów OPGW. Jest to doskonały sposób na budowę dalekosiężnych sieci światłowodowych biegnących wraz z liniami energetycznymi. Grupa produktów systemu OPGW przeznaczona jest do budowy linii światłowodowej z wykorzystaniem przewodów OPGW i składa się z następujących elementów:

  • przewody OPGW (Optical Ground Wire),
  • mufy światłowodowe i przełącznice hermetyczne z osprzętem do mocowania na słupach kratownicowych,
  • akcesoria do muf służące do mocowania przewodów OPGW,
  • akcesoria do wprowadzania i uszczelniania przewodów oraz organizacji włókien,
  • narzędzia pomocnicze, np. przycinarka tuby OPGW.

Unikalne akcesoria OPGW pozwalają na montaż muf na słupach kratownicowych wykonanych z różnych profili, dają możliwość dostosowania kąta montażu mufy. Mocowanie przewodu OPGW odbywa się specjalnymi klamrami do metalowego uchwytu mufy, a nie bezpośrednio do portu kablowego mufy jak w innych, prostszych rozwiązaniach. Dzięki temu bez względu na ruchy wykonywane przez przewód OPGW pod wpływem wiatru czy zmian temperatury na porty kablowe nie są przenoszone żadne naprężenia. Wszystkie elementy montażowe są wykonane z materiałów odpornych na korozję.
Specjalistyczne produkty stosowane są wyłącznie na liniach wysokiego napięcia z przewodami odgromowymi OPGW. Elementy systemu mogą współpracować z innymi systemami (np. FibAir, OptiLine) w miejscach gdzie z linii wysokiego napięcia wykonywane jest odgałęzienie lub zakończenie światłowodu, np. poprzez przejście na kable ADSS lub standardową kanalizację/mikrokanalizację doziemną. Umożliwia to realizację połączenia sieci innego operatora korzystającego z linii należących do energetyki.

Klientami od wielu już lat stosującymi rozwiązania OPGW są Zakłady Energetycze i wykonawcy działający na rzecz energetyki.

Naszym Partnerem Technologicznym w rozwiązaniach OPGW jest firma AFL.

Wróć do mapy systemów

Wszystkie produkty w systemie