Dlaczego warto wybrać sieć napowietrzną? 

1 marca 2022
#FCAteam

Dostęp do sieci internetowej, stał się podstawą do prawidłowego funkcjonowania człowieka w dobie cyfrowej transformacji. E-usługi, praca i nauka zdalna wymagają szybkiego i bezpiecznego łącza. Dla operatorów telekomunikacyjnych jest to jasny sygnał, do zwiększania ilości połączeń na linii: węzeł centralny – abonent. A co w przypadku, gdy koszty i czas realizacji inwestycji jest ograniczony?  Najlepszym rozwiązaniem takiego problemu jest wybór sieci napowietrznej. 

Sieci napowietrzne są wykorzystywane w Polsce już od lat 70. Ich historia rozpoczęła się wraz z rozrastającym się zapotrzebowaniem na sieć telekomunikacyjną. Pierwsze słupy sieci napowietrznej były drewniane, z miedzianymi kablami. Transformacja techniczna pozwoliła nam na wykorzystywanie istniejącej infrastruktury w sposób dostosowany do aktualnych potrzeb użytkowników, z którymi mierzą się operatorzy telekomunikacyjni.  

W ramach działań inwestycji POPC po 2014 roku nastąpiła duża rozbudowa infrastruktury sieci napowietrznych. Łatwy dostęp i duże możliwości dodania nowych połączeń sprawiają, że sieci napowietrzne są chętnie wykorzystywane przez małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Słupy dzierżawione od operatorów telekomunikacyjnych i energetycznych przyśpieszają proces wprowadzenia do użytku naszej sieci.  

 

Pozytywy 
  • Dostęp do infrastruktury  jest dużo prostszy niż w przypadku doziemnej sieci telekomunikacyjnej, zatem problemy związane z infrastrukturą/działaniem sieci są szybciej rozwiązywane 
  • Koszty wykonania są niższe  
  • Czas wykonania jest szybki 
  • Możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury 
 
Wady 
  • Narażenie na zniszczenia związane z działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych 
  • Dzierżawienie włókien światłowodowych od operatorów telekomunikacyjnych i energetycznych 
 

W portfolio FCA znajdują się wszystkie elementy potrzebne do budowy sieci napowietrznej. Oferujemy rzetelną pomoc ekspercką od samego początku pomysłu, przez projekt po realizację. 

Artur Magdalenko
Presales

a.magdalenko@fca.com.pl

501 976 066

LINKEDIN

Bio:

Ekspert w dziedzinie infrastruktury pasywnej, który swoje doświadczenie zawodowe opiera zarówno na teoretycznej wiedzy wyniesionej ze studiów, jak i na praktycznych doświadczeniach zebranych podczas koordynowania prac w projektach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.