Jak operator telekomunikacyjny odseparował ruch klientów na jednym włóknie z połączeniem GPON?

6 lipca 2022
#FCAteam
Co to jest technologia GPON?

Coraz częściej spotkać można sieć światłowodową opartą na technologii GPON. Nic w tym dziwnego – ma ona ogromny potencjał, ze względu na gwarancję szybkiego i bezpiecznego połączenia internetowego, które zapewnia.

Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna to odpowiedź na potrzeby wydajnej technologii, jakiej obecnie oczekują klienci. Umożliwia ona sprawne działanie nie tylko Internetu, ale i telewizji czy telefonii.

Najczęściej wykorzystywana jest w sieciach zbudowanych w technologii FTTH. Zapewnia przepustowość rzędu 2488 Mb/s download oraz 1244 Mb/s upload analizując od strony jednostek abonenckich ONT, przez które jest ona współdzielona z wykorzystaniem techniki TDMA, czyli multipleksacji w dziedzinie czasu.

Transmisja ta realizowana jest na jednym włóknie światłowodowym z wykorzystaniem dwóch długości fal – odpowiednio 1490nm oraz 1310nm.

 

Z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie rynek? 

Biorąc pod uwagę obecną transformację cyfrową i ogromne zapotrzebowanie na online’ową aktywność użytkowników sieci – czy to w szkole, czy w pracy, czy w wydarzeniach kulturalnych w czasie wolnym – okazuje się, iż sieć dostępowa w jednym miejscu (np. w kamienicy) “pęka w szwach”.

Klienci indywidualni korzystający z zasobów internetowych, telewizyjnych i telefonicznych przy niskim stopniu intensywności mogą nie odczuwać różnicy w transmisji danych.

Inaczej przedstawia się sytuacja klientów biznesowych. Dlaczego? Wykorzystanie usług w ramach tej samej sieci dostępowej jest u nich zdecydowanie bardziej intensywne. Operatorzy, muszą mieć więc zwiększyć możliwości pasma i dokonać separacji ruchu.

 

Potrzeba: wyodrębnienie ruchu klientów w sieci dostępowej

Z takim wyzwaniem mierzył się nasz Klient – operator telekomunikacyjny. Jego duzi kontrahenci domagali się poprawy jakości usług. Pojawiło się ryzyko zerwania umów. Operator, zdawał sobie sprawę z tego, że sieć dostępowa jaką oferuje na danym włóknie – mimo obecnych już na nim usług realizowanych w oparciu o technologię GPON – jest niewystarczająca.

Pierwszą myślą, jaka się pojawiła było stworzenie osobnej sieci dla klientów biznesowych. Niestety, okazało się, że wszystkie pozostałe włókna, które mogłyby być brane pod uwagę przy tworzeniu nowej sieci – są już zajęte. Do dyspozycji pozostał jedynie obecny kabel optyczny, z działającym GPON w standardzie G.984.2. Pojawiło się więc pytanie – jak zwiększyć jego możliwości?

 

Rozwiązanie: wdrożenie CWDM

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie dodatkowej ”nakładki” CWDM, która umożliwi przygotowanie dedykowanej długości fali dla klienta.

Połączenie CWDM z GPON powoduje znaczne zwiększenie dostępnego pasma, zachowując możliwość utworzenia dedykowanego kanału na transmisję CATV, w paśmie 1550nm.

Całość zapewnia optymalne wykorzystanie dostępnego światłowodu, zminimalizowanie kosztów operacyjnych a w konsekwencji – zadowolenie klientów, mogących znów cieszyć się niezawodną transmisją danych niezależnie od liczby abonentów sieci, zapotrzebowania na pasmo i intensywności wykorzystywania przez nich usług.

 

Jaki był cel wdrożenia CWDM na włóknie z GPON?
  • Stworzenie dedykowanych długości fali dla Klienta biznesowego.
  • Separacja klientów indywidualnych od biznesowych. 
  • Poprawa efektywności wykorzystania włókien światłowodowych.
  • Zwiększenie przepływności sieci z wykorzystaniem włókna zajętego przez GPON przy zachowaniu współistniejących usług CATV.

 

Jakie kroki podjęliśmy?

 
Jaki był efekt podjętych działań?

 
Zobacz, jak wygląda sieć z wykorzystaniem CWDM

 

Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

 
Poznaj portfolio produktowe FCA z zakresu CWDM/DWDM
Adam Budkowski
Presales
Bio:

W FCA Adam specjalizuje się w rozwiązaniach zwielokrotnienia falowego xWDM. Swoją wiedzę gromadził zarówno teoretycznie podczas studiów, jak i praktycznie: pracując po stronie operatora telekomunikacyjnego. Dzięki temu dziś jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów i dopasować odpowiednie rozwiązania do ich potrzeb.