Nowa linia produktowa odpowiedzią na potrzeby Data Center
1 lutego 2022
#FCAteam
Otwarcie nowej linii produktowej, to duży krok. W zakresie rozwiązań pasywnych nie masz sobie równych – opowiedz nam proszę, czym zajmujesz się w danym projekcie?
Wdrożenie nowego produktu lub usługi wymaga szeregu działań i wspólnej pracy kilku działów. Uruchomienie projektu wraz z wdrożeniem nowej linii wykonywania zakończeń dla złączy MTP® stało się konieczne dla umożliwienia wprowadzania nowych rozwiązań na rynek.
Jako osobie odpowiedzialnej za rozwój oferty w linii produktowej rozwiązań pasywnych to zadanie przypadło mnie. Swoje pierwsze kroki w firmie FCA pełniłem jako asystent działu technologii w laboratorium światłowodowym, z czasem mój zakres obowiązków zaczął się rozszerzać wraz z rozwojem umiejętności sprzedażowych, wiedzy dotyczącej produktów i usług. Zdobyte doświadczenie pozwoliło mi wraz z zespołem na skuteczne wdrożenie projektu. To wspólna praca całego zespołu złożonego z osób posiadających wysokie kwalifikacje doprowadziła do otwarcia nowej linii produktowej. Stwarzając nowe możliwości i podnosząc pozycję firmy FCA jako integratora i producenta rozwiązań światłowodowych w branży ICT.
Rozumiem, że otwarcie nowej linii produktowej związane jest z rosnącym zapotrzebowaniem rynkowym. Coraz więcej firm jest w trakcie lub będzie rozpoczynać proces transformacji cyfrowej, bardzo ważne staje się dla nich bezpieczeństwo danych, dostępność usług, wygoda użytkowania. Jak wygląda ten ruch w sektorze Data Center?
W czasie pandemii szczególnie istotne stało się, że przetwarzanie danych i ich przesyłanie jest kluczowe dla działalności przedsiębiorstw ich biznesu oraz dla funkcjonowania całej gospodarki. Praca zdalna i nauka, e-commerce, social media, cyfryzacja usług dla obywateli, przeglądanie stron internetowych, serwisy streamingowe filmów i gier zwiększyło ruch w sieci. Od początku pandemii ruch w polskim Internecie wzrósł średnio o 30% – co oznaczało większe obciążenie sieci i serwerów. Pandemia Covid-19 spowodowała natychmiastowe zmiany w wielu obszarach życia społecznego i gospodarczego. Jako jeden z pozytywnych efektów pandemii w Polsce wymienia się transformację cyfrową – nowy sposób pracy i digitalizacji danych.
Zatem powszechne rozwiązania przestały być wystarczające?
Dokładnie, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycje w nowoczesne rozwiązania IT. Wraz ze wzrostem ilości przesyłanych danych potrzebne są duże moce obliczeniowe w celu przetwarzania danych w chmurze, streaming i szeroko rozumianą komunikację on-line. Duża część pracowników pozostanie, po okresie pandemii, w trybie pracy zdalnej. Zostaniemy też przy wielu usługach, które zyskały na popularności podczas pandemii.
Wszystkie te potrzeby wymuszają szybszą zmianę i dostosowanie sieci już teraz, a swoją przewagę ukazał światłowód. Operatorzy telekomunikacyjni od lat inwestują wielomiliardowe środki w budowę i rozwój sieci na takim poziomie, by spełniała ona oczekiwania użytkowników – jednak lockdown i zdalne zajęcia znacznie zwiększyły potrzebę jej wykorzystania. Dostęp do usług szerokopasmowych i stabilnego połączenia nie jest już wystarczający.
PMR prognozuje, że do 2025 roku tempo wzrostu wartości rynku kolokacji wyniesie 12%, a w ciągu 5-ciu lat polski rynek się podwoi. Dynamika całego rynku centrów przetwarzania danych wyniesie średnio 14% Co to oznacza?
Wyższy wzrost rynku wynika z większego znaczenia chmury, usług zarządzanych i dodanych z obszaru cyberbezpieczeństwa. Zapewniają one ciągłość biznesu, w porównaniu do usługi bazowej, jaką jest kolokacja. Co więcej, trend ten obejmuje również małe i średnie biznesy, które muszą dostosować swój model do obecnych realiów i zaczną w dużej mierze korzystać z usług infrastruktury CPD.
Zatem w postpandemicznej rzeczywistości będziemy stawiać, przede wszystkim, na bezpieczeństwo naszych danych?
W czasie pandemii poza rosnącymi wymaganiami na ogromną ilość przetwarzanych i przesyłanych danych bardzo ważne stało się bezpieczeństwo – energetyczne, fizyczne, cyberbezpieczeństwo, także komunikacyjne. Każda awaria systemu generuje ogromne straty finansowe. Negatywne konsekwencje dla biznesu są przyczyną wadliwości najdrobniejszych elementów. Właśnie dlatego korzystanie z odpowiednich rozwiązań infrastruktury optycznej stało się równie ważne jak systemy zasilania awaryjnego, chłodzenia, IT.
Konieczność szybkiego konfigurowania i przywracania pracy sieci zwiększa zapotrzebowanie na rozwiązania prefabrykowane – cecha plug and play dotycząca kabli przekłada się na oszczędność czasu o 90 % w porównaniu z systemami zakończonym na miejscu. Jej obsługa zajmuje o około 50 % mniej czasu w kontekście jej utrzymania. W połączeniu z ilością miejsca, która jest ograniczona na łącza światłowodowe, przy rosnących potrzebach, stosowanie nowych rozwiązań – gwarantujących wysoki współczynnik wypełniania – zapewnia wystarczająco dużą ilość włókien w ramach jednego połączenia światłowodowego.
Więc nowa linia produktowa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe. Jednak, pozostaje pytanie, dlaczego akurat złącza MTP®?
W ostatnim czasie obserwowaliśmy wysokie ryzyko zerwania łańcucha dostaw z zakładów produkcyjnych ulokowanych w różnych częściach świata. W tym samym czasie, wraz ze wzrostem zapotrzebowania wynikającego z rosnącej ilości przetwarzanych danych, konieczne stało się rozbudowywanie istniejących obiektów centrów przetwarzania danych (CPD). W Polsce wyraźnie rośnie liczba realizowanych i planowanych inwestycji w nowe centra przetwarzania, które świadczą usługi komercyjne. Dostarczenie odpowiedniego rozwiązania, w krótkim czasie, stało się bardziej znaczące.
Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie możliwości własnego laboratorium światłowodowego ulokowanego w Niepołomicach, tworząc linię wykonywania zakończeń w produktach infrastruktury optycznej o złącza MTP®. Działanie to, pomoże nam szybciej reagować i lepiej przygotować się na rozwój naszego rynku telekomunikacyjnego w postpandemicznej rzeczywistości.
FCA od wielu lat współpracuje z firmą Huber+Suhner, która jest rozpoznawalna na rynku światowym i zajmuje się produktami dedykowanymi dla sektora Data Center. Jak nowa linia produktowa wpłynie na partnerstwo firm?
Huber+Suhner jest naszym partnerem biznesowym od 1999 roku. Już od wielu lat prowadzimy wspólne działania w zakresie produktów dedykowanych dla sektora Data Center. Jako jedyny partner firmy Huber+Suhner w Polsce, firma FCA kształtuje rozwój sektora centrów przetwarzania danych – teraz stawiając na kolejne możliwości. Produkty naszego partnera zapewniają wysoką wydajność, jakość i niezawodność. Są one rozpoznawalne i stosowane u największych klientów – nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Nowa linia umacnia naszą współpracę partnerską i pozwala razem budować środowisko. Naszym celem jest pomoc klientom borykającym się z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi przestrzeni, wydajności i rentowności. Huber+Suhner jest naturalnym wyborem – możliwość wprowadzania rozwiązań pozwalających na budowę centrum przetwarzania danych z liderem na tym rynku, jest dla nas wyróżnieniem.
Dlaczego FCA inwestuje właśnie w złącza światłowodowe MTP®?
Obecnie duża część łączy sieciowych wykorzystuje pojedynczą parę włókien (łącza dupleksowe), jednakże większą pojemność można osiągnąć poprzez połącznie łącz dupleksowych w grupy złącz (łącza równoległe). Tutaj wkraczają złącza światłowodowe MTP®, które – w porównaniu do najpopularniejszego złącza typu LC – zajmują tyle samo miejsca, gwarantując wykorzystanie 24/32 włókien. Systemy MTP wdrażane są od lat, jednak ich zastosowanie stało się bardziej znaczące – dzięki możliwościom pozwalającym na obsługę dupleksowych i równoległych aplikacji z dużą elastycznością i wystarczającym zasięgiem dla większości aplikacji w centrach przetwarzania danych.
Co wyróżnia złącze MTP® na rynku?
Złącze MTP® (Multi-Fiber Pull-Out) jest produkowane przez Huber+Suhner na licencji US Conec i jest ulepszoną wersją złącza MPO. Dlatego złącze MTP® jest w pełni kompatybilne z ogólnym złączem MPO według wymagań standardów IEC i TIA. Może zostać bezpośrednio połączone z kablem światłowodowym MPO i urządzeniami wyposażonymi w takie złącze. Jednak w porównaniu z ogólnymi złączami światłowodowymi MPO, złącza światłowodowe MTP® poprawiają właściwości transmisyjne i mechaniczne. Ponadto ich montaż jest o 75% szybszy niż tradycyjne spawanie włókien światłowodowych.
Wywiad z Krzysztofem Karczewskim przeprowadziło Biuro Marketingu FCA
Bio:
W branży pracuje od 20 lat, co sprawia, że na temat światłowodów wie niemal wszystko. Jego droga kariery w FCA zaprowadziła go na miejsce Business Line Managera z zakresu oferty produktów pasywnych. Chętnie dzieli się swoją merytoryczną wiedzą, prowadząc zainteresowanych przez meandry rozwiązań światłowodowych.