Trendy telekomunikacyjne wg. ekspertów FCA

22 czerwca 2022
#FCAteam
Stały wzrost zapotrzebowania na Data Center

Firmy generują coraz więcej danych, a pandemia tylko przyspieszyła digitalizację w wielu przedsiębiorstwach.

 

Zapotrzebowanie na usługi centrów danych jest rekordowo wysokie.

Przedsiębiorstwo analityczno-badawcze specjalizujące się w zagadnieniach technologii Gartner przewiduje, że globalne wydatki na usługi centrów danych wzrosną o 11,4 % w 2022 r, do 226 mld dol. Jakie główne wnioski płyną z tej prognozy?

 

✅ Operatorzy telekomunikacyjni będą wprowadzali nowe usługi.
✅ Będą powstawały nowe centra danych typu Hyperscale ale również mniejsze decydujące o rozwoju sieci 5G.
✅ Wzrost zaufania do technologii chmurowych, ze względu na gwarancję bezpieczeństwa i szybkiej dostępności danych.

 

Wi-Fi 6 – nowa, lepsza generacja Wi-Fi.

Wi-Fi 6 (802.11ax) to krok milowy w stronę ewolucji sieci bezprzewodowych, w których wprowadzone zostały optymalizacje przesyłania danych. Na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia obsługujące ten standard.

 

Co warto wiedzieć o Wi-Fi 6?
✅ Urządzenia Wi-Fi 6 z łatwością osiągają gigabitowe szybkości, m.in. dzięki zastosowaniu modulacji 1024 QAM.
✅ Poszerzenie możliwości obsługi wielu urządzeń bez zakłóceń, dzięki zastosowaniu transmisji 8×8 MU-MIMO.
✅ Dzięki zastosowaniu technologii OFDMA można lepiej zagospodarować dostępne pasmo oraz zyskać mniejsze opóźnienia w transmisji danych.
✅ Tryb Target-Wakeup Time (TWT) zmniejsza zużycie energii urządzeń.
✅ W razie potrzeby, urządzenia obsługujące Wi-Fi 6 z powodzeniem działają w sieciach pracujących w oparciu o starsze standardy.

 

Jaki jest wniosek? Jeśli planują Państwo aktualnie modernizację sieci, warto skorzystać z urządzeń wspierających nowy standard, który zagwarantuje lepszą wydajność i efektywność sieci.

 

Co ciekawe, sieci bezprzewodowe nie przestają ewoluować! Rozszerzenie standardu WiFi 6, znane jako WiFi 6E, zakłada dostęp do nowych częstotliwości w paśmie 6 GHz, zaś IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) powołało (w 2019 roku) grupę pracującą nad standardem 802.11be, czyli przyszłym WiFi 7.

 

SD-WAN – nowoczesna sieć teleinformatyczna.

SD-WAN (Software-defined Wide Area Network) to architektura sieci WAN, która umożliwia wykorzystanie istniejących już usług transportowych tj. MPLS, LTE, Internet symetryczny lub asymetryczny w celu połączenia użytkowników oraz korzystania z aplikacji chmurowych.

 

Jakie są najważniejsze zalety SD-WAN?
✅Wysoki stopień bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu transmisji oraz oparciu infrastruktury o urządzenia typu NGFW.
✅ Elastyczność dzięki optymalizacji wykorzystania zasobów sieciowych oraz możliwości tworzenia sieci hybrydowych.
✅ Niezawodność dzięki priorytetyzacji aplikacji krytycznych oraz użyciu łącz zapasowych.
✅ Prostota zarządzania dzięki zastosowaniu scentralizowanego kontrolera.
✅ Łatwa integracja z istniejącą infrastrukturą firmową bez konieczności zastępowania istniejących już rozwiązań sieciowych.

 

SD-WAN to idealne rozwiązanie dla firm, które posiadają rozproszoną infrastrukturę. Należą do nich firmy wielooddziałowe lub lokujące dane w data center a także w chmurze.

 

Partnerem FCA w zakresie technologii SD-WAN jest firma Forcepoint– amerykański dostawca rozwiązań mających na celu ochronę danych krytycznych klientów oraz firma Extreme Networks –  globalny dostawca rozwiązań niezbędnych do budowy sieci LAN.

 

Technologia GPON – sieci pasywne, które rosną w siłę.

Sieć światłowodowa GPON (Gigabit-Capable Passive Optical Network) to jeden z wariantów pasywnej sieci optycznej, cieszący się coraz większą popularnością. Gwarantuje szybkie i bezpieczne połączenie z Internetem. Według raportu IDATE w grudniu 2021 r. na całym świecie było 773 mln abonentów FTTx, a w roku 2025 roku powinno ich być 973 mln.

 

Sieci światłowodowe GPON aktualnie przechodzą ewolucję.

 

Sytuacja na świecie spowodowana przez COVID wzmocniła potrzebę silniejszej infrastruktury telekomunikacyjnej. Aktualne rozwiązania przestają być wystarczające. Nowe generacje sieci GPON, tj. 25G PON, 50G PON a nawet 100G PON, będą odpowiedzią na stały wzrost zapotrzebowania na większą przepustowość sieci i szybsze łącze.

 

Jakie są zalety technologii GPON?
✅ Szybkość transmisji nawet do100 Gb/s.
✅ Elastyczna rozszerzalność i łatwa modernizacja sieci.
✅ Możliwość przesyłania i odbierania dużych zasobów danych.
✅ Brak elementów aktywnych (wymagających zasilania).

 

Stworzone w serwisie interankiety
Krzysztof Karczewski
Business Line Manager

k.karczewski@fca.com.pl

698 699 721

LINKEDIN

Bio:

W branży pracuje od 20 lat, co sprawia, że na temat światłowodów wie niemal wszystko. Jego droga kariery w FCA zaprowadziła go na miejsce Business Line Managera z zakresu oferty produktów pasywnych. Chętnie dzieli się swoją merytoryczną wiedzą, prowadząc zainteresowanych przez meandry rozwiązań światłowodowych.

Fryderyk Kalamon
Kierownik Działu Systemów Aktywnych

f.kalamon@fca.com.pl

698 699 776

LINKEDIN

Bio:

Z szeroko pojętą branżą telekomunikacyjną jest związany od 2001 roku. Swoją pracę rozpoczął jako administrator IT. W swoim życiu zawodowym miał okazję uczestniczyć w projektach związanych z planowaniem i wdrażaniem dużych sieci klasy operatorskiej. W FCA pełni rolę Business Development Manager w zakresie IP/MPLS, xWDM, Carrier Ethernet, Security, SDH/PDH oraz SD-WAN