Wszystko zaczyna się od kabla… Czyli jak powstaje pigtail?

20 lipca 2023
#FCAteam
Pigtail
O pigtailu w kilku słowach

Każda osoba związana z branżą teletransmisyjną miała choć raz w swojej ręce pigtail lub patchcord. Większość z Was miała je zapewne setki lub tysiące razy. Niepozorny odcinek kabla światłowodowego, zakończony z jednej (pigtail) lub dwóch (patchcord) stron złączem. Patchcord służy do tworzenia tras światłowodowych, połączeń między urządzeniami sieciowymi, a pigtail zakończenia linii światłowodowej poprzez połączenie z kablem. Pigtaile i patchcordy należą do podstawowych produktów wykorzystywanych w czasie budowy sieci światłowodowej.  Zanim jednak ten odcinek kabla znajdzie się w rękach osoby zajmującej się budową lub osoby zamawiającej produkty do budowy, musi przejść przez skomplikowany i rygorystyczny proces produkcyjny. Jak on przebiega? Jakie etapy są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości wyrobów?  Spieszymy do was z wyjaśnieniem prosto z naszej linii produkcyjnej.

 

A w produkcji?

Proces produkcyjny rozpoczyna się od docięcia odpowiedniej długości odcinka kabla oraz oznakowaniu go indywidualnym kodem kreskowym. Pozwala to na wewnętrzną weryfikację poszczególnych etapów procesu produkcyjnego, a zewnętrznie na identyfikację każdego naszego produktu.  W następnym kroku na kabel nakładane są komponenty (boot i tulejka), które służą ochronie kabla przez uszkodzeniem na styku ze złączem światłowodowym. W dalszym etapie następuje zdjęcie powłoki zewnętrznej kabla i docięcie kevlaru na odpowiednią długość według wzornika.

 

Pora na zarabianie

Na tym etapie pracownik przekazuje przygotowany kabel na stanowisko „zarabiania złącz”. Klejenie, bo o tym procesie mowa, to szereg czynności, którego celem jest osadzenie złącz na włóknie światłowodowy, tak by na końcowym etapie produkcji zweryfikować transmisję sygnału. Pracownik zajmuje się: przygotowaniem włókna, aplikacją kleju żywicznego do złącza i w końcu przeprowadzeniem włókna przez złącza oraz dociśnięciem tulejki z wykorzystaniem maszyny zaciskowej. Po wykonaniu tych czynności złącze zostaje umieszczone w specjalnym piecyku, które utwardzają klej wewnątrz ferruli. Po wykonaniu tego procesu złącze zostaje oczyszczone z resztek kleju i przekazane na stanowisko polerowania. To jeden z kluczowych etapów produkcji, który ma znaczący wpływ na jakość końcowego wyrobu.

 

Jakość przede wszystkim

W zależności od rodzaju złącza używa się  dedykowanych maszyn, uchwytów polerskich, folii oraz przygotowanych programów. Proces polerowania rozpoczyna umieszczenie złącz w specjalnym uchwycie polerskim, a następnie przeprowadzeniem czterech etapów. Do każdego z nich wykorzystuje się folię polerską o innej ścieralności, w kolejności od największej do najmniejszej. Folie odpowiadają za nadanie innych parametrów geometrycznych, takie jak: przesunięcie wierzchołka względem ferruli, wysokość włókna czy promień końcówki odpowiedzialny za żywotność złącza. Ostatni krok wykonuje się na folii, która odpowiada za efekt wizualny. (Efekt wizualny czoła ferruli jest równie ważnym aspektem, jego finalny wygląd nadajemy w ostatniej fazie polerowania).  Po polerowaniu złącza czyszczone są z drobnych pozostałości po polerowaniu, a następnie przekazywane do Działu Kontroli Jakości.

 

Ale o tym, jak przebiega kontrola jakości naszych produktów opowiemy następnym razem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej produkcji pigtaili?

Zostaw wiadomość!

    Michał Szot
    Senior Product Manager

    m.szot@fca.com.pl

    698 699 752

    LINKEDIN

    Bio:

    Ekspert praktyk z blisko 20-letnim doświadczeniem w pracy z produktami światłowodowymi. Odpowiedzialny za wprowadzanie nowych - często autorskich rozwiązań do oferty FCA. W swojej pracy kieruje się sumiennością i dbałością o każdy techniczny szczegół. Chętnie dzieli się swoją wiedzą. Wielokrotny prelegent branżowych konferencji. W FCA opiekuje się m.in.: segmentem connectivity: pigtaile, patchcordy, adaptery.