Dzień Kobiet w Inżynierii

23 czerwca 2023
Michał Bajorek
Jak zostałaś Kierownikiem Zespołu Procesów Biznesowych? Co sprawiło, że to wybrałaś właśnie ten kierunek kariery? 

Karolina: Po studiach inżynierskich na AGH wybrałam kierunek zgodny z moim wykształceniem. Tym, co otworzyło dla mnie nowe możliwości rozwoju był udział w realizacji projektu strategicznego FCA 2.0, którego celem było zwiększenie potencjału organizacyjno-zarządczego w firmie. 

 

Wsparcie ze strony Zarządu, otwartość osób wewnątrz organizacji na transformację oraz wytrwałość zespołu procesowego sprawiła, że dziś swobodnie rozmawiamy o tematach optymalizacji procesowych. Nie boimy się już „rentgena firmy”, który stanowi źródło wiedzy na temat organizacji i skutecznie wykorzystujemy go do diagnozowania.

Zespół Procesów Biznesowych to partner w optymalizacji, automatyzacji procesów oraz wsparcie przy utrzymaniu systemów zarządzania.

Moi Przełożeni dostrzegli odpowiednią mieszankę wiedzy procesowej oraz umiejętności zarządzania zespołem. W ten sposób zostałam Kierownikiem.

 

Jakie wyzwania stoją przed Tobą w codziennej pracy? Które z nich są dla Ciebie najciekawsze?  

Karolina: Na co dzień można napotkać wiele różnorodnych trudności i wyzwań, zarówno podczas identyfikacji czy analizy procesów, jak i przy prowadzeniu projektów optymalizacyjnych.

Jednak najciekawsze są: rzeczywistość osadzona w permanentnej zmianie oraz praca z ludźmi, którzy są zaangażowani i szukają usprawnień.

 

Kto sprawdzi się na stanowisku Kierownika Zespołu Procesów Biznesowych? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne? 

Karolina: Osoba rozumiejąca, że procesy to system relacji wewnątrzorganizacyjnych, a podejście procesowe to z poszukiwanie nowych źródeł wzrostu efektywności organizacji. Niezbędne jest również wiedza z zakresu zarządzania projektami,  zdolności analityczne oraz cierpliwość przy tworzeniu map procesowych. Nieodzownym elementem są umiejętności interpersonalne, aktywne słuchanie, umiejętność budowania relacji, wyciągania wniosków i decyzyjność.

 

Zawody techniczne są najczęściej kojarzone z mężczyznami. Jak Ty, jako kobieta, odnajdujesz się w swojej pracy?  

Karolina:  Profesja nie ma znaczenia, za to znaczenie mają kompetencje. Kiedyś przeczytałam artykuł, w którym Dyrektor Zarządzająca przypomniała powiedzenie, że jeśli jest 2 Polaków to są 3 zdania, a jeśli tych 2 Polaków to kobieta i mężczyzna to zdań jest 5. Ważne, żeby wybrać te najlepsze kierunki, a idealnym rozwiązaniem byłoby doprowadzać zawsze do „Win-Win situation”.

Rozwój to współudział, a nie współzawodnictwo- Płeć to nie argument, a różnorodność pozwala na szersze spojrzenie na dany temat

 

Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Kierownikiem Zespołu Procesów Biznesowych?

Karolina:  Zacznij działać już dzisiaj!

 

Karolina Stopka
Kierownik Zespołu Procesów Biznesowych

k.stopka@fca.com.pl

+48 698 699 756

Bio:

Karolina Stopka posiada bogate doświadczenie w zakresie digitalizacji, optymalizacji i doskonalenia procesów biznesowych, a także w koordynowaniu zespołów i prowadzeniu projektów związanych z automatyzacją.

Jak zostałaś Product Managerem? Co sprawiło, że to wybrałaś właśnie ten kierunek kariery? 

Aleksandra: Moja kariera w FCA zaczęła się niepozornie – zaczynałam od pracy wakacyjnej na produkcji, a po ukończeniu szkoły zaczęłam pracę na cały etat. W międzyczasie przeszłam do działu Kontroli Jakości, gdzie zdecydowałam się na podjęcie studiów inżynierskich. Po jakimś czasie dostałam propozycję rozwoju w Dziale Produktów Pasywnych. Najpierw jako asystentka, a później jako Product Manager.

 

Kto sprawdzi się na stanowisku Product Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne? 

Aleksandra: Według mnie każdy kto ma odrobinę chęci do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności może się sprawdzić na tym stanowisku. Na pewno z umiejętności twardych niezbędna jest wiedza merytoryczna, a także umiejętności praktyczne, natomiast z umiejętności miękkich kluczowa jest komunikatywność, kreatywność oraz dobra organizacja pracy.

 

Zawody techniczne są najczęściej kojarzone z mężczyznami. Jak Ty, jako kobieta, odnajdujesz się w swojej pracy?

Aleksandra: To prawda, zawody techniczne są zdominowane w głównej mierze przez mężczyzn, więc jest to niecodzienna sytuacja, gdy w dziale technicznym pracuje kobieta. Jednak w FCA nie odczuwam w związku z tym żadnego problemu. Bardzo dobrze współpracuje mi się w towarzystwie doświadczonych kolegów inżynierów 😊

 

Moim zdaniem ważne jest promowanie różnorodności i równości w miejscu pracy. Każdy, niezależnie od płci, powinien mieć możliwość rozwijania swojego potencjału w wybranej ścieżce zawodowej. 

 

Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Product Managerem?

Aleksandra: Uważam, że przede wszystkim praca i doświadczenie czynią z nas ludzi kompetentnych, dlatego nie należy się bać wyzwań, które przed nami stoją. Trzeba się ich podejmować! Trochę chęci i zaangażowania to dobra droga do sukcesu nie tylko na stanowisko Product Managera 😊

 

Aleksandra Substelna-Stopa
Product Manager

a.substelna@fca.com.pl

+48 504 410 574

Bio:

Ekspertka w dziedzinie komponentów światłowodowych. Od początku swojej kariery zawodowej związana z branżą telekomunikacyjną. Swoje kwalifikacje i wiedzę zdobywała będąc częścią zespołu laboratorium światłowodowego FCA. Jako Product Manager udoskonala ofertę FCA, uczestnicząc w wielu projektach, których celem jest wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Co sprawiło, że wybrałaś właśnie taki kierunek studiów?

Daria: Szukałam odpowiedniej dla mnie drogi kariery. Mój kierunek studiów pozwalał mi poznać naprawdę różne procesy w przedsiębiorstwach i wybrać te najbardziej mnie interesujące. Z perspektywy czasu uważam, że te studia dały mi bardzo dużo i mimo, że nie pracuję bezpośrednio w wyuczonym zawodzie, to wyniesiona wiedza i sposoby rozwiązywania problemów każdego dnia ułatwiają mi pracę. 

 

Kierunki techniczne są najczęściej kojarzone z mężczyznami. Jak Ty, jako kobieta, odnajdowałaś się na takim kierunku?

Daria: Myślę, że to skojarzenie się zmienia. Widok kobiet na uczelniach technicznych już nikogo nie dziwi, a ich liczba stale rośnie. Moje studia były niejako połączeniem nauk ekonomicznych i technicznych, dzięki temu już wtedy stosunek kobiet i mężczyzn był zbliżony. 

 

Dziś pracujesz w dziale marketingu, jak Twoje wykształcenie pomaga Ci w pracy?

Daria: Studia nauczyły mnie szukać alternatywnych i nieszablonowych rozwiązań, holistycznie podchodzić do problemu i zawsze wytrwale szukać rozwiązania lub drogi w jego kierunku. To zdecydowane atuty w mojej codziennej pracy. 

.

 

Daria Bernasik
Specjalista ds. marketingu

d.bernasik@fca.com.pl

515081027

LINKEDIN

Bio:

Specjalista ds. marketingu, która w FCA zajmuje się przede wszystkim działaniami on-line.

Zadaj nam pytanie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wyślij do nas wiadomość!