Czy czeka nas rewolucja w technologii napowietrznej? Słupy kompozytowe wagi piórkowej.
7 kwietnia 2021
#FCAteam
Sieć światłowodową można budować na dwa różne sposoby: metodą napowietrzną lub doziemną. W tym webinarze zajmujemy się pierwszą z nich.
Podwieszanie kabla światłowodowego na słupach teletechnicznych, czyli sieć podwieszana, to sposób na zwiększanie zasięgu infrastruktury światłowodowej przy wykorzystaniu istniejącej już podbudowy słupowej (słupy energetyczne, telekomunikacyjne) oraz rozbudowie jej o nowe słupy teletechniczne. Bardzo często istnieje tylko fragment odcinka słupów lub stan pozostałej części nie pozwala na jej wykorzystanie.
Dotychczas w takiej sytuacji stawiano nowe słupy żelbetowe lub drewniane. W ostatnim czasie popularność zyskują jednak słupy kompozytowe. Ultra lekkie, wytrzymałe i zwiększające bezpieczeństwo bierne. Słupy teletechniczne wykonane z nowoczesnego tworzywa kompozytowego, (połączenia żywic poliestrowych, tkanin szklanych oraz mat szklanych), materiału o wysokich parametrach wytrzymałościowych.
7 metrowy słup o sile wierzchołkowej 0,7 kN waży tylko 15 kg!
To niemal 8 razy mniej niż jego drewniany odpowiednik i 24 razy mniej niż słup wykonany w technologii żelbetowej.
Czy ich waga to jedna zaleta?
Oczywiście nie! Słupy kompozytowe zwiększają również bezpieczeństwo na drogach. I są ekologiczne. Dlaczego?
O tych i innych aspektach stosowania słupów kompozytowych opowiada Dariusz Sas, Business Development Manager w FCA w webinarze:
Bio:
W branży pracuje od 20 lat, co sprawia, że na temat światłowodów wie niemal wszystko. Jego droga kariery w FCA zaprowadziła go na miejsce Business Line Managera z zakresu oferty produktów pasywnych. Chętnie dzieli się swoją merytoryczną wiedzą, prowadząc zainteresowanych przez meandry rozwiązań światłowodowych.
Zadaj nam pytanie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wyślij do nas wiadomość!