Czy Twoja sieć jest gotowa na skokowy przyrost danych? Część 1: Technologie jutra wdrażamy już dziś – kable SWR.

6 kwietnia 2021
#FCAteam

Potrzeba ciągłej rozbudowy sieci światłowodowej wynika przede wszystkim z przyrostu zapotrzebowania na przesyłanie większej ilości danych. Właściciele infrastruktury spodziewali się jednak, że będzie ono w głównej mierze wzrastało stabilnie, liniowo. Ostatni rok pokazał nam jednak, że sytuacja może zmienić się dynamicznie i w zasadzie z dnia na dzień zapotrzebowanie znacznie się zwiększyło. Jak się zabezpieczyć na wypadek takich sytuacji? Czy budując infrastrukturę światłowodową i mając ograniczoną ilość miejsca w kanalizacji teletechnicznej można w jakiś sposób przygotować się na tak dynamiczne zmiany? Odpowiedzią na te pytania jest nowy, innowacyjny produkt wprowadzony do oferty FCA: kabel ribbonowy SWR. 

 

O kablach ribbonowych mówi się od lat. Do tej pory jednak ich wykorzystanie było mocno utrudnione ze względu na konstrukcję (wypełnienie żelowe), a także brak odpowiedniego sprzętu. Współczesna wiedza technologiczna pozwoliła jednak stworzyć kabel ribbonowy wraz z osprzętem, który jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania właścicieli infrastruktury telekomunikacyjnej, a przy tym pozwala na łatwą i szybką instalację i naprawę. 

 

Co innowacyjnego pojawiło się w kablu typu ribbon SWR? 

 
  • Sucha konstrukcja kabla: brak żelowego wypełnienia w nośnikach włókien. Pozwala to znacząco skrócić czas przygotowania kabla, a dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy zabezpieczającej przed wnikaniem wody włókna są odpowiednio chronione; 
  • Konstrukcja wielowłóknowa w taśmach po 12J: o ile samo zastosowanie taśm jest typowe dla kabli ribbonowych, to wykorzystanie sposobu Spider Web Ribbon jest nowością na rynku; 
  • Osprzęt: stworzono nie tylko zupełnie nową konstrukcję kabla, ale i dodatkowy osprzęt, który znacząco ułatwia korzystanie z tego rozwiązania. Specjalna spawarka, która pozwala na jednoczesne spawanie 12 włókien i nóż pozwalający na docinanie całej taśmy jednocześnie to nieodłączny element zestawu. FILM: spawanie SWR 

Wprowadzone zmiany i usprawnienia, sprawiły, że zastosowanie kabla typu ribbon SWR pozwala na redukcję czasu przygotowania kabla nawet o 70% (w stosunku do kabla w luźnej tubie)! 

Przy porównaniu kabla z 432 włóknami całkowity czas przygotowania i spawania może zostać zminimalizowany z około 40 do nawet 8 godzin! 

Jak to działa? Dlaczego ten kable jest tak innowacyjny? Czy to rozwiązanie było już stosowane w Polsce?

 

Odpowiedzi na te pytania udziela w naszym webinarze  Dariusz Sas, Business Development Manager.  

 
 
Krzysztof Karczewski
Business Line Manager

k.karczewski@fca.com.pl

698 699 721

LINKEDIN

Bio:

W branży pracuje od 20 lat, co sprawia, że na temat światłowodów wie niemal wszystko. Jego droga kariery w FCA zaprowadziła go na miejsce Business Line Managera z zakresu oferty produktów pasywnych. Chętnie dzieli się swoją merytoryczną wiedzą, prowadząc zainteresowanych przez meandry rozwiązań światłowodowych.

Zadaj nam pytanie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wyślij do nas wiadomość!