Jak zwiększyć przepustowość połączeń między lokalizacjami bez przebudowy?

1 grudnia 2021
#FCAteam

Zatory w sieci? Dlaczego mam problem z przesyłem danych?

Przyśpieszona ewolucja cyfrowa, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na dostęp do szybkiej sieci teleinformatycznej mogą stać się problematyczne. Potrzeby abonentów rosną z dnia na dzień. Szczególnie operatorzy, których zasięg opiera się na niewielkiej linii teletransmisyjnej odczują ograniczenia swojej sieci w postaci komplikacji spowodowanych zatorami w sieci. Rozwiązanie problemu jest zależne od potrzeb każdego klienta.  

 

Czy rozbudowa sieci jest konieczna?

Brak możliwości rozbudowy sieci światłowodowej poprzez dodanie kolejnych włókien jest ograniczeniem, które można łatwo rozwiązać. Czasem wystarczy wprowadzić parę zmian, aby zwiększyć przepustowość naszej sieci teletransmisyjnej.

 

 

Jak zwiększyć przepustowość połączeń między lokalizacjami bez rozbudowy?

Jednym z rozwiązań, które może pomóc w udrożnieniu sieci jest użycie modułu optycznego BIDI. Pozwala on na zwiększenie przepustowości połączeń między lokalizacjami bez konieczności rozbudowy całej sieci, która wiąże się z ograniczeniami czasowymi i technicznymi dla abonentów.

 

Jak działa wkładka optyczna BIDI?

Zwykły moduł optyczny posiada dwa porty – ogranicza włókno światłowodowe do nadawania lub odbierania sygnału. Moduł optyczny BIDI posiada jednej port, który zwiększy przepustowość naszej sieci dzięki nadawaniu i odbieraniu sygnału przy pomocy jednego włókna. Możliwości sieci zostaną zwielokrotnione przez optymalne wykorzystanie każdego z posiadanych włókien bez konieczności dodawania nowych.

Schemat

Zamiast dodawać włókna wymieńmy moduły na lepsze i szybsze!

Przebudowa sieci oczywiście wiąże się z wysokimi kosztami i ograniczeniami dla naszych abonentów, na które często nie jesteśmy sobie w stanie pozwolić. Wykorzystanie modułu optycznego BIDI jest najtańszym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać w sytuacji zatorów sieci. Obejmuje zmianę wkładki w posiadanym sprzęcie, w danej ilości portów, którym zajmie się technik.

 

 

Dlaczego nasze wkładki optyczne?

Kompatybilność naszych modułów optycznych, z każdym sprzętem dostępnym na rynku jest niezastąpioną zaletą. Każda z naszych wkładek jest kontrolowana pod względem jakości i poddawana selekcji. Zapewniamy moduły zgodne z potrzebami klienta, kodując je pod już wykorzystywany sprzęt (bez konieczności jego wymiany). Klasyfikujemy nasze produkty w zależności od zasięgu, nadawanej fali, przepustowości i od typu złącza co pozwala na idealny dobór produktu do potrzeb użytkowników. W FCA zapewniamy wsparcie inżynierów, którzy testują oraz programują moduły, także pomagają w ich doborze. W naszej ofercie znajdują się różne typy modułów, od najpopularniejszych SFP i SFP+ po nowości jak QSFP-DD i OSFP.

 

Transceirvers XFP, SFP, BiDi
Leszek Kupczyk
Product Manager

l.kupczyk@fca.com.pl

+48 690 432 133

LINKEDIN

Bio:

Wśród produktów, których opiekunem jest Leszek można wymienić moduły optyczne, a także rozwiązania dedykowane do sieci lokalnych czy miejskich. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach branżowych.