Kopia zapasowa najlepszą deską ratunku w przypadku utraty danych

31 marca 2023
#FCAteam

World Backup Day, czyli Światowy Dzień Backupu, obchodzony 31 marca, przypomina nam o tym, jak ważne jest regularne tworzenia kopii zapasowych danych. Dzisiejsze święto jest więc idealną okazją do tego, aby podkreślić, że zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych informacji jest kluczowe dla każdej organizacji, a backup jest jednym z najskuteczniejszych sposobów minimalizacji ryzyka utraty danych. 

 

Polska jednym z kluczowych celów dla cyberprzestępców 

Od października 2022 roku liczba cyberataków w naszym kraju wzrosła z 1 tysiąca do ponad 2 tysięcy tygodniowo. Atakowane są firmy i instytucje z sektora użyteczności publicznej, finansowego, czy produkcyjnego. Cyberprzestępcy celują w infrastrukturę krytyczną, której nagłe wyłączenie może przynieść ogromne zakłócenia na wielką skalę. 

 

Jak podają eksperci w raporcie KPMG „Barometr cyberbezpieczeństwa 2022”, w ubiegłym roku aż 58% firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent naruszenia bezpieczeństwa, a aż 33% firm zaobserwowało zwiększenie prób cyberataków. Uwagę przykuwa jedna z wykorzystywanych przez hakerów technik, mianowicie ransomware, którego ofiarą padła w przeszłości jedna trzecia respondentów badania KPMG. 

 

Jaką rolę w zabezpieczeniu kluczowych informacji pełni backup 

Backup danych to proces tworzenia kopii zapasowej ważnych informacji, które znajdują się na różnych nośnikach, takich jak dysk twardy, nośniki zewnętrzne czy chmura. Backup służy do odtworzenia danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia pierwotnego źródła. Wiele osób i firm nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych, dopóki nie doświadczą straty danych w wyniku awarii systemu, błędu ludzkiego lub ataku hakerskiego. 

 

Brak backupu danych może nieść za sobą poważne konsekwencje. Utrata ważnych informacji biznesowych to problemy prawne, finansowe i wizerunkowe. Dlaczego więc warto tworzyć kopie zapasowe? Przede wszystkim dlatego, że backup danych skutecznie je zabezpiecza, minimalizuje straty powstałe w wyniku różnych awarii systemowych. 

 

Tworzenie regularnych kopii zapasowych umożliwia szybkie przywrócenie systemu do stanu sprzed awarii, co minimalizuje straty czasu i środków finansowych. Ponadto, backup danych pozwala na bezpieczne przechowywanie informacji na zewnętrznych nośnikach, chroniąc je przed kradzieżą lub zniszczeniem. 

 

Co powinien posiadać dobry system backupu? 

Dobry backup powinien mieć kilka cech. Po pierwsze, powinien zawierać bezpieczny storage, czyli miejsce przechowywania danych zaszyfrowane wysokiej jakości algorytmem szyfrującym. Ważne jest także to, aby dane były szyfrowane przed ich przesłaniem, a nie dopiero po dotarciu na serwer lub storage. 

 

Kolejną istotną cechą jest redundancja, która pozwoli na pracę pomimo awarii serwera. Najlepsze rozwiązania to RAID 6 lub RAID 10. 

 

Kompleksowe zabezpieczanie to także ważny element, obejmujący backup plików, folderów, urządzeń końcowych, skrzynek pocztowych, serwerów fizycznych, baz danych i innych. 

 

Szybkie przywracanie danych z kopii zapasowej oraz centralne zarządzanie procesem tworzenia kopii zapasowych to kolejne cechy dobrego backupu. W ten sposób można zyskać pełną kontrolę nad backupami w firmie, monitorować je na bieżąco, a także przywracać dane w razie awarii z dowolnego miejsca w sieci. 

 

Globalna deduplikacja na źródle, czyli najbardziej wydajny, najbardziej nowoczesny sposób podejścia do tworzenia kopii danych. Wpływa na optymalizację miejsca backupu, który w jej wyniku nie zabiera całej przestrzeni dyskowe, bądź całej przestrzeni przeznaczonej na tworzenie kopii zapasowej. Danych z roku na rok przybywa, dlatego też bardzo ważna jest możliwość optymalizacji zajmowanego przez backup miejsca i nie powielanie backupowania tych samym plików, znajdujących się w różnych miejscach w sieci.  

 

System backupu w ofercie FCA 

Xopero ONE Backup&Recovery naszego partnera biznesowego to kompletny system backupu, który umożliwi szyfrowanie danych, bezpieczną transmisję i niezawodny storage. A przy tym zapewnia proste i centralne zarządzanie oraz przyjazny dla użytkownika interface. 

 

Unikatowa architektura, bezterminowe, nielimitowane licencje, operacje możliwe do odtworzenia w ciągu kilku minut. Obejrzyj najnowszy webinar FCA i dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania.

 

Obejrzyj webinar FCA i Xopero Software

 

Zadaj nam pytanie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wyślij do nas wiadomość!

 

    Łukasz Leszkiewicz
    Product Manager
    Bio:

    Bezpieczeństwo sieci to największa pasja zawodowa Łukasza. Specjalizuje się on zarówno w rozwiązaniach z zakresu SD-WAN, jak również NGFW czy też w sieciach rozległych. Swoje doświadczenie od lat gromadzi w strukturach firmy FCA i z powodzeniem rozwija ofertę produktową, której jest opiekunem.