O kablach słów kilka

16 czerwca 2023
#FCAteam

Technologia otacza nas z każdej strony. Współczesny człowiek funkcjonuje i wykorzystuje jej zdobycze niemal w każdej dziedzinie życia: telekomunikacja, energetyka, elektronika, instalacje wewnątrzbudynkowe. Otacza się urządzeniami, maszynami, sprzętami, które ułatwiają życie, wyręczają lub wręcz umożliwiają wykonanie danej pracy.  

 

„Układem krążenia” tych wszystkich urządzeń są kable i przewody.  

Zadając ekspertowi pytanie, jakie kable są najlepsze, usłyszymy znienawidzoną przez wielu odpowiedź: „to zależy”. Zależy od bardzo wielu czynników, takich jak rodzaj sygnału, odległość, prędkość transmisji, moc urządzenia, czy ma być nośnikiem informacji czy ładunku elektrycznego. W każdym przypadku ważne jest, aby wybrać kabel odpowiedni do naszych potrzeb i wymagań, aby zapewnić właściwą funkcjonalność.  

 

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jako FCA, integrator technologiczny w zakresie rozwiązań światłowodowych zapytani o najlepsze medium do transportu informacji powiemy: światłowody. I oczywiście będziemy mieć rację. Kable światłowodowe nie mają sobie równych jeśli chodzi o transport dużej ilości danych na duże odległości. 

Jednak w wielu przypadkach przewody służą do przewodzenia energii elektrycznej od źródła zasilania do odbiornika. Wtedy w grę wchodzą przewody elektryczne, które wykonane są z drutów miedzianych (lub innego przewodnika) oraz zewnętrznej warstwy izolatora, te zaś są łączone w wiązki przewodów elektrycznych.   

 

Są one wykorzystywane w bardzo wielu branżach, często są elementem instalacji, którą tworzą wraz z infrastrukturą światłowodową. Wiązki są wykorzystywane we wszystkich urządzeniach napędzanych prądem, takich jak sprzęt gospodarstwa domowego, maszyny i urządzenia przemysłowe, maszyny rolnicze, samochody i inne pojazdy drogowe, kolejnictwo, produkty branży elektronicznej, medycznej i wiele, wiele innych.   

Wiązka przewodów elektrycznych to zwykle zespół w różnym stopniu skomplikowanych połączeń, zestaw przewodów elektrycznych, złączy, zacisków i innych elementów elektrycznych, pozwalających przesyłać prąd elektryczny i umożliwić funkcjonowanie urządzenia uwzględniając warunki pracy i jego zastosowanie. 

 

Obecnie stosowane rozwiązania są bardzo zaawansowane pod względem technologicznym i mają bardzo skomplikowaną budowę.  

 

Rozwiązania światłowodowe i miedziane w bardzo wielu branżach uzupełniają się, nie są dla siebie konkurencyjne.

Komplementarność tych elementów powoduje, że możemy osiągać więcej, szybciej rozwijać się jako producenci, maksymalizować efekty przy jednoczesnej minimalizacji kosztów, a przede wszystkim dostarczać szerszą paletę rozwiązań klientom. A na tym, jak wiadomo zależy wszystkim przedsiębiorcom.  

Zadaj nam pytanie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wyślij do nas wiadomość!