W jaki sposób doprowadzić do obiektu dodatkowe włókna światłowodowe, gdy nie ma możliwości rozbudowy kanalizacji teletechnicznej?

19 maja 2021
#FCAteam

Diagnoza problemu:

  Kończące się miejsce w kanalizacji teletechnicznej, brak możliwości rozbudowy jej. Konieczność doprowadzenia dodatkowych włókien do lokalizacji.    

Rozwiązanie zaproponowane przez ekspertów FCA:

Wprowadzenie do kanalizacji kabla typu SWR Ribbon 432J o średnicy przypominającej kable światłowodowy 96J (przy zbliżonych parametrach maksymalnej wytrzymałości na rozciąganie).
 

Osiągnięte efekty:

  Zastosowanie kabla typu ribbon SWR pozwala na redukcję czasu przygotowania kabla nawet o 70% (w stosunku do kabla w luźnej tubie)! Przy porównaniu kabla z 432 włóknami całkowity czas przygotowania i spawania może zostać zminimalizowany z około 40 do nawet 8 godzin!
O kablach ribbonowych mówi się od lat. Do tej pory jednak ich wykorzystanie było mocno utrudnione ze względu na konstrukcję (wypełnienie żelowe), a także brak odpowiedniego sprzętu. Współczesna wiedza technologiczna pozwoliła jednak stworzyć kabel ribbonowy wraz z osprzętem, który jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania właścicieli infrastruktury telekomunikacyjnej, a przy tym pozwala na łatwą i szybką instalację i naprawę. Co innowacyjnego pojawiło się w kablu typu ribbon SWR? Sucha konstrukcja kabla- brak żelowego wypełnienia w nośnikach włókien. Pozwala to znacząco skrócić czas przygotowania kabla, a dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy zabezpieczającej przed wnikaniem wody włókna są odpowiednio chronione;
Konstrukcja wielowłóknowa, w taśmach po 12J. Samo zastosowanie taśm jest typowe dla kabli ribbonowych, jednak to wykorzystanie sposobu Spider Web Ribbon jest nowością na rynku. Dodatkowo stworzona została spawarka światłowodowa, która pozwala na jednoczesne spawanie 12 włókien.  
Krzysztof Karczewski
Business Line Manager

k.karczewski@fca.com.pl

698 699 721

LINKEDIN

Bio:

W branży pracuje od 20 lat, co sprawia, że na temat światłowodów wie niemal wszystko. Jego droga kariery w FCA zaprowadziła go na miejsce Business Line Managera z zakresu oferty produktów pasywnych. Chętnie dzieli się swoją merytoryczną wiedzą, prowadząc zainteresowanych przez meandry rozwiązań światłowodowych.

Zadaj nam pytanie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wyślij do nas wiadomość!