Złącze MTP® dla większej przepustowości sieci

9 sierpnia 2022
#FCAteam

Cyfrowa transformacja rynku telekomunikacyjnego wymusza na operatorach zapewnienie stabilnego połączenia i wysokiej wydajności sieci. Więcej klientów, więcej usług to powody, dla których administratorzy poszukują rentownych rozwiązań, które zapewnią im optymalizację miejsca, a co za tym idzie – sprzętu. 

 

Uruchomienie nowej linii wykonywania zakończeń złączy MTP® w FCA jest odpowiedzią na te potrzeby. Oszczędność miejsca, wyższe transfery (nawet do 400G), zwiększona gęstość i krótszy czas instalacji – to tylko kilka z wielu korzyści jakie niesie za sobą zastosowanie tego rodzaju złącza w swoim obiekcie przetwarzania danych. 

 

Zacznijmy od początku. Co to jest złącze MTP®? 

MTP® to skrót od Multi-fiber Termination Push- on, który jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy US Conec. Złącze MTP® jest udoskonaloną wersją złącza MPO (Multifiber Push-On), jednego z najczęściej używanych złączy w centrach danych. Zarówno złącze MTP® jak i MPO zgodne są ze standardem „IEC-61754-5” i „TIA-604-5 (FOCIS 5)”, co potwierdza ich kompatybilność. Co więcej, złącze MTP® może zostać bezpośrednio połączone z patchcordem światłowodowym MPO i urządzeniami wyposażonymi w takie złącze. Jednak w porównaniu z MPO, złącze MTP® w znacznym stopniu poprawia wydajność transmisyjną i mechaniczną.  

 

Złącze MTP® to wysokowydajne złącze światłowodowe, które gwarantuje wykorzystanie do 24 włókien w jednym złączu. Opatentowana konstrukcja pływającej ferruli MT zapewnia stabilność połączenia włókien. Ferrula MT (mechanical transferable) jest wykonana z monolitycznego, precyzyjnego polimeru wypełnionego szkłem. Wysoka precyzja wykonania ferruli MT pozwala na osiągnięcie niskich strat w każdym włóknie, co z kolei wpływa na stabilność transmisji oraz jej optymalne wyrównanie. 

 

Złącza MTP® występują w dwóch konfiguracjach: męskiej i żeńskiej. Złącze męskie posiada piny, natomiast złącze żeńskie nie posiada ich w ogóle. Dwa złącza MTP® połączone ze sobą muszą posiadać formę męską i żeńską, dzięki czemu połączenie między złączami MTP® jest precyzyjnie wyrównane.  

 

Cechy te sprawiają, że złącze MTP® idealnie sprawdzi się w Data Center i serwerowniach. To w tych miejscach, ze względu na wciąż rosnąca ilość przetwarzanych danych, niezbędne jest rozwiązanie, wpływające na optymalizacje miejsca, gwarantujące wykorzystanie dużej liczby włókien oraz zapewniające wygodną instalację.  

Co wyróżnia MTP® na tle innych złączy? 
Prosta i szybka instalacja 

Montaż złączy MTP jest o 75% szybszy w porównaniu do tradycyjnego spawania włókien światłowodowych. 

 

Na czas i wygodę montażu wpływa dodatkowa cecha. Ilość włókien w złączu MTP® można łatwo określić poprzez kolor odgiętki, natomiast standard i typ przez kolor obudowy. Szybka identyfikacja ilości włókien znacznie usprawnia pracę instalatora. 

 

Elastyczność konfiguracji 

Złącza MTP® PRO posiadają zdejmowalną obudowę, która odgrywa ogromną rolę w elastyczności konfiguracji. Dzięki niej możliwa jest szybka zmiana konfiguracji z męskiej na żeńską. Funkcja „push-pull” ułatwia obsługę złączy. 

 

Stabilność połączenia 

Złącza MTP®, w porównaniu ze złączami MPO, poprawiają właściwości transmisyjne i mechaniczne. Charakteryzują się niską tłumiennością (na poziomie 0,1 dB,  maksymalnie do 0,35dB). 

 

Unikalna jest także ich konstrukcja. Owalna sprężyna złącza MTP® minimalizacje ryzyka uszkodzenia włókien. Pływająca ferrula złącza MTP® pomaga utrzymać odpowiedni poziom w momencie nacisku siły wewnętrznej podczas łączenia. Eliptyczny kształt pinu znacznie zmniejsza zużycie spowodowane wielokrotnym wkładaniem i wyjmowaniem złącza, poprawiając stabilność i trwałość instalacji.  

 

Patchcordy MTP® na kablu OptiPack, czyli jeszcze większa optymalizacja miejsca 

Złącza MTP® są wykonane na kablu OptiPack (klasa CPR) marki Huber+Suhner – naszego partnera biznesowego – co wpływa na znaczną oszczędność miejsca. W porównaniu do montażu patchcordów jednowłóknowych, montaż patchcordu wielowłóknowego MTP® na tym rodzaju kabla pozwala zaoszczędzić aż 85% miejsca.  

 

Patchcordy MTP® mogą przybrać formę trunk lub jumper. W naszej ofercie znajdują się również patchcordy fan-out MTP®.   Patchcordy MTP® mogą być zamontowane w kasetach Helios – autorskim produkcie FCA – co w jeszcze większym stopniu wpłynie na optymalizację i estetykę miejsca w szafie rack. 

 

Kompleksowe rozwiązanie dla Data Center, czyli MTP® w półce hybrydowej Helios 

Helios   to   autorskie   rozwiązanie   FCA   pozwalające   na zachowanie   porządku   w   infrastrukturze   Data   Center. Umożliwia  ono  instalacje  złączy  MTP® i  tym  samym maksymalne  upakowanie  ilości  włókien  w  jednym  miejscu.  

 

MTP® w portfolio FCA 

Chcąc jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku telekomunikacyjnego i Data Center i szybciej reagować na zachodzące na nim zmiany uruchomiliśmy linię wykonywania zakończeń złączy MTP®. W naszym zakładzie produkcyjnym wykonujemy najwyższej klasy złącza MTP® 8, 12 i 24 włóknowe jednomodowe oraz wielomodowe, jumpery, trunki oraz fan-out’y.

 

Wszystkie patchcordy ze złączem MTP® znajdujące się w naszej ofercie, należą do klasy Premium. Charakteryzują je jeszcze lepsze parametry transmisyjne, a co za tym idzie spełnienie jeszcze większych wymagań operatorów związane z wysokowydajną transmisją.  

 

Dowiedz się więcej o MTP®
Dowiedz się więcej o linii wykonywania zakończeń złączy MTP® w FCA

Chcesz rozwinąć sieć, oszczędzić miejsce i wprowadzić łatwiejsze zarządzanie kablami?

Skontaktuj się z nami! 

  Michał Szot
  Senior Product Manager

  m.szot@fca.com.pl

  698 699 752

  LINKEDIN

  Bio:

  Ekspert praktyk z blisko 20-letnim doświadczeniem w pracy z produktami światłowodowymi. Odpowiedzialny za wprowadzanie nowych - często autorskich rozwiązań do oferty FCA. W swojej pracy kieruje się sumiennością i dbałością o każdy techniczny szczegół. Chętnie dzieli się swoją wiedzą. Wielokrotny prelegent branżowych konferencji. W FCA opiekuje się m.in.: segmentem connectivity: pigtaile, patchcordy, adaptery.

  Aleksandra Substelna-Stopa
  Product Manager

  a.substelna@fca.com.pl

  +48 504 410 574

  Bio:

  Ekspertka w dziedzinie komponentów światłowodowych. Od początku swojej kariery zawodowej związana z branżą telekomunikacyjną. Swoje kwalifikacje i wiedzę zdobywała będąc częścią zespołu laboratorium światłowodowego FCA. Jako Product Manager udoskonala ofertę FCA, uczestnicząc w wielu projektach, których celem jest wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.